top of page
Szukaj
  • Konrad Matysek

Rzemiosło, pasja, podejście do klienta...

Po ostatnim montażu u klienta nasunęło mi się wiele refleksji i musiałem poświęcić cały weekend aby przetrawić całą sytuację. Dodatkowo, dziś, niczym "prawo przyciągania" trafiłem na wywiad ze wspaniałym człowiekiem Bogdanem Smolorzem. Muszę wtrącić mała dygresję:

Wywiad poprowadził Maciej Wieczorek w programie na YouTube - Expert w Bentleyu; zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego kanału ponieważ to wspaniała ile możemy dowiedzieć się z wywiadów z ludźmi sukcesu. Maćku, dziękuję za cotygodniową inspirację i porady, dzięki Tobie powstało to stolarskie rzemiosło.


-W marketach zderzamy się często z osobami, które mogą wskazać nam jedynie miejsce położenia towaru i nie wymagajmy od nich znajomości produktów, ponieważ jeśli sami się o to nie zatroszczą to na szkolenia nie mają co liczyć...

-Na portalach z wiadomościami znajdujemy tak absurdalne wpisy, że zastanawiamy się czy to jakiś żart. A to kwestia wymogów ilościowych, a nie jakościowych oraz braku fachowej wiedzy.

-U mechanika samochodowego, jeśli nie trafimy na te kilka warsztatów w całym mieście gdzie pracują fachowcy, dostaniemy samochód w gorszym stanie niż oddaliśmy.

-Budowlanka cudem w Polsce działa, bo za każdym rogiem kryje się nieuczciwy człowiek lub amator udający fachowca.

-Artykuły spożywcze w sklepach wołają o skandal i są niemal trujące dla nas, bo koncerny pochłonęły większość rynku konkurując wyłącznie ceną.


Wymieniać można w nieskończoność i poniekąd mam żal do samego siebie i do Ciebie i wszystkich wokół, bo sami doprowadziliśmy do tego stanu. Szukając wyłącznie ceny, niekiedy będąc nieuczciwym, niewypłacalnym lub zbyt wymagającym, wygoniliśmy fachowców za granicę, a Ci co zostali, chcąc sprostać wymaganiom wytworzyli wspaniałe firmy budujące wyjątkową relację z klientem lub pracują u swoich pracodawców za bardzo godziwą stawkę. I ja właśnie pragnę stworzyć takie miejsce dla Ciebie gdzie...

- będzie możliwość swobodnego kontaktu

- będzie kompleksowa obsługa

- będzie możliwość wyceny

- będzie widoczna jakoś wykonania ręcznego

- będzie wiedza


I teraz widzisz banery na mieście i reklamy w internecie... Pomiar, transport, montaż...

Wszyscy reklamują się wykonaniem kompleksowych usług jednak czy aby na pewno? Firmy nastawione na sprzedaż, nawet te oferujące wysoką jakość usługi i te rzetelne odcinają w pewnym sensie kupony od sprzedaży. W ten sposób ekspansywnie się rozwijają, a usługi i produkty są nieco tańsze. Co więc różni rzemieślników od takich firm?


Swobodny kontakt, nie tylko od 8-16 lecz także o 20. Mailowo, telefonicznie, smsem, whatsapp, instagram, facebook... listy, e-maile... Jak chcesz. Ja wszędzie zapisuję i staram się informować klientów, że jestem dla nich i dla nich służę, jeśli się nie odzywam to zapraszam do dobijania się do mnie innymi formami kontaktu. Miałem małą nauczkę, ponieważ nie pokazała mi się wiadomość na instagramie. Na szczęście Pani do mnie zadzwoniła i mamy łózko do zrobienia, Więc pamiętajcie, można coś przeoczyć, ale nie ma możliwości, żeby kontakt się urwał!

Jeśli klient mówi do mnie, że skorzystał z mojej usługi ponieważ jestem kontaktowy, to aż serce rośnie. Czy to nie o to chodzi aby być dla naszych przyjaciół - klientów?

Miałem taką sytuację, na początku rozpoczęcia działalności. Dzwoniłem do stolarzy z okolicy i próbowałem dowiedzieć się jakie są stawki za wykonanie np. konkretnego łóżka. Na pewno nie zdajesz sobie sprawy, że na ok 10 miejsc, w które dzwoniłem, kilka osób odebrało i otrzymałem dwie wyceny!

A jeden ze stolarzy odpowiedział cytując: "... takimi pierdołami proszę mi dupy nie zawracać..."


O czym to świadczy!? Czy więc Ci fachowcy mają pracę ponieważ nie mają właściwej konkurencji? Po prostu chcesz skorzystać z oferty stolarza to idziesz do tego, który pierwszy wyświetla się na googlach? To czasami jest przerażające.


Dlatego u mnie, czegoś podobnego nie doświadczysz. Możesz śmiało dzwonić, pisać lub umówić się na spotkanie. nawet jeśli moja oferta Ci się nie spodoba, to gwarantuję, że ją przynajmniej otrzymasz. A jeśli nie podejmę się jakiejś realizacji, uczciwie Cie o tym poinformuję i polecę kogoś ze swojego otoczenia. I to jest też podsumowanie punktu o możliwości wykonania wyceny.


Mamy też kompleksową obsługę. To istotne, nie chodzi tu o usługę lecz obsługę. Usługę kompleksową ma niemal każdy, bo rynek tego wymaga, lecz czy obsługę na pewno? Okazuje się, że niekoniecznie. Jesteśmy ludźmi a ja jako stolarz, rzemieślnik jestem do twojej dyspozycji i służę pomocą. W doborze kolorów, wykonaniu próbek, dostarczeniu produktów, montażu, składam własne propozycje wykonania i zawsze proponuję jakąś alternatywę, przedstawiam różne możliwości, różne sposoby płatności, różne terminy montażu, niezwykłe słowo dziękuję i uśmiech, prezenty, dodatki...

Mam czas ponieważ pracuję nad każdym zleceniem osobno i mogę zatroszczyć się o każdego klienta osobno. Zarówno przed, w trakcie jak i po wykonaniu zlecenia.


I sama jakość. Może być równie wysoka lub wyższa co u porządnych firm nastawionych na zysk, ale przy zachowaniu wysokiej jakości. Przede wszystkim jest jednak bardziej dopracowana. Bo gdy robimy klejonkę, staję przed nią i dopasowuję deski pod względem technicznym ale też pod względem wizualnym. Tak aby nie wyszła sytuacja w której jeden bok jest w tzw. 1 klasie a drugi bok mebla w 3 klasie z sękami itp... Każdy element oglądam, jeśli trzeba poprawiam lub odrzucam całkowicie. I w ten sposób powstają meble indywidualne i wyjątkowe. A przy tym pojawia się wiedza w wykonaniu i w zachowaniu się produktu. Niektóre z gatunków są bardzo specyficzne i bez odpowiedniej wiedzy, tradycyjna obróbka może spowodować jedynie ich zniszczenie na późniejszym etapie użytkowania.


I to są te proste powody dla których rzemieślnicy wrócą na nasz rynek i pozostaną znów na długo. Szukamy tej wygody, bezpieczeństwa i kontaktu. Zachłyśnięci video rozmowami, telefonami i ogólną technologią, znów szukamy kontaktu z drugim człowiekiem nieco bardziej bezpośrednio. I dobrze, bo widzę sens w tym co robię. A chcę pokazać Ci piękno drewna w jego najwspanialszym wydaniu. W oleju, w politurze, lakierze, lazurze... I ten wspaniały zapach, który ociepli cały dom na wiele dni, miesięcy a nawet lat.


Nie będą to najtańsze produkty, wręcz jestem drogi, a ceny mogą jedynie wzrastać. I nie jest to antyreklama, to wręcz zachęta do pozostawienia nieco więcej pieniędzy dla otrzymania produktu indywidualnego z obsługą na najwyższym poziomie. A kieruje mną pasja, misja i Twój uśmiech.


A co z marzeniami? Marzenia są po nic. Są tylko aby je realizować - tak przekonuje nas o tym Jacek Walkiewicz. Człowiek, który spełnił i spełnia swoje marzenia i plany. Więc i ja mam swoje marzenie i właśnie dążę do jego spełnienia. Zapamiętaj proszę moje nazwisko i niech brzmi w twej podświadomości bo za kilka lat będzie o nim słyszała cała Polska a może i Świat. A produkt nadal będzie indywidualny, wyjątkowy, dopieszczony i ponad czasowy. Na pewno będzie nas wielu, jednak zapewniam Cię, że przy meblach tych pracują wyłącznie dłonie rzemieślnicze z wyrytym słowem "przeznaczenie" :)


Popłynąłem? Niekoniecznie. To rzeczywistość i niech się spełnia.

Do usłyszenia

Konrad M.

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page