top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKonrad Matysek

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podłogi drewnianej... cz1.

Stając przed wyborem podłogi, musimy rozstrzygnąć w pierwszej kolejności jej faktyczne przeznaczenie i sposób jej użytkowania. Warto zastanowić się jak duże natężenie ruchu będzie odbywało się w pomieszczeniach oraz jak bardzo sami jesteśmy w stanie zadbać o przyszłą podłogę. Bez wątpliwości w dniu dzisiejszym królują panele podłogowe laminowane, choć wybór jest wręcz nieskończony: drewno, panele laminowane, panele vinylowe, korek, kamień, płytki, panele fornirowane, wykładziny oraz wiele innych mniej i bardziej znanych wynalazków. Dziś poruszę temat podłogi drewnianej, a więc najbardziej klasycznego i ponadczasowego rozwiązania na podłogę.Gdy już podjęliśmy decyzję co do zakupu podłogi drewnianej, musimy przejść kilka etapów, dzięki którym ocenimy jakiego produktu poszukujemy.


W pierwszym etapie należy wybrać formę kształtu, formę wizualną.

W drugim etapie musimy rozstrzygnąć jakiego produktu potrzebujemy pod względem technologicznym; konstrukcyjnym.

W trzecim etapie wybieramy gatunek drewna.

W czwartym etapie skupiamy się na ostatecznym wykończeniu podłogi.

W piątym, ostatnim etapie koncentrujemy się na doborze odpowiedniej chemii, lub podkładu zastosowanej do montażu.

Niestety, aktualnie zawód sprzedawcy jest najlepiej opłacanym w stosunku do ogromnej dostępności miejsc pracy. Tworzy to nieco przykry obraz wielu firm, w których faktycznie brakuje, a czasami nie ma w ogóle specjalisty w danej dziedzinie. Rozpatrując wyżej wymienioną podłogę drewnianą narosło wiele mitów, wiele nieprawdziwych stwierdzeń, z którymi fachowcy walczą każdego dnia. Nie pomaga temu internet, gdzie firmy zlecają freelancerom pisanie postów, artykułów i wpisów nie weryfikując przy tym zgodności z prawdą. Odbywając różne szkolenia, seminaria i spotkania z przedstawicielami, można usłyszeć tyle opowieści ile fachowców na ziemi, a być może jest ich więcej... Chyba najbardziej ciekawą informacją jaka do mnie dotarła od klientów, pochodzącą od poprzedzających mnie sprzedawców w innych firmach, było stwierdzenie, że deska z sękami, jest twardsza i bardziej odporna na pękanie – BZDURA! Musiałem wprawić taką wstawkę, pozostawiajmy zawsze miejsce na cedzenie informacji, które do nas napływają.

Pierwszy krok po wyborze drewna jako przyszłej podłogi, to ocena materiału pod względem konstrukcyjnym. Wyróżniamy na pewno dwie grupy: deski lite oraz deski warstwowe. Te warstwowe możemy z kolei podzielić na deski z zamkiem oraz na pióro-wpust. Idąc dalej, deski warstwowe z zamkiem możemy ułożyć pływająco, podobnie jak panele na podkładzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie montażu klejonego. Warto zaznaczyć, że patrząc przyszłościowo jako na produkt długowieczny, deski z zamkiem ułożone pływająco nie nadają się do odświeżenia, a nawet przyklejone często mają tak małą warstwę użytkową (najczęściej ok 2.5mm), że wystarczy jedynie na przeszlifowanie i odświeżenie. Produkty przeznaczone typowo do klejenia z zasady mają tę warstwę grubszą, minimum 3.5mm, a często 6-6.5mm – podobnie jak w desce litej. Podłogi warstwowe mają tą przewagę nad litymi, że są stworzone do ogrzewania podłogowego. Zapewne ich geneza wzięła się właśnie z potrzeby wykonania produktu odpornego na zmiany temperatury. Warstwy realizowane są poprzez układanie 2;3 lub więcej warstw w przeciwnych do siebie kierunkach, co zapobiega pracy drewna (odsyłam w tym punkcie do wpisu o higroskopijności drewna). Biorąc pod uwagę powyższe, musimy uwagę zwrócić na podłoże. Jeśli mamy do czynienia z wylewką zazwyczaj możemy kleić. Oczywiście musi ona spełniać wszelkie warunki: twardości, grubości i równości. W przypadkach, w których automatycznie odrzucamy możliwość klejenia, to nierówne wylewki z wżerami i wieloma pęknięciami, oraz wylewki które zostały wyrównane, ale cienką warstwą wyrównującą (np. Szlichta 0.5-1cm). Bowiem istnieje ryzyko odspojenia warstwy wyrównującej i deska odejdzie wraz z wylewką. Oczywiście nie kleimy desek do starych desek, płytek PCV itp. Wyjątkiem są podłogi wykonane z płyt OSB, do nich za pomocą odpowiedniej chemii możemy kleić deski drewniane, parkiet czy jodły. W momencie kiedy jesteśmy na etapie budowania domu, kompleksowego remontu z wykonaniem wylewki od podstaw warto zaznaczyć wykonawcy, że będziemy mieli w zamiarze kleić deskę. Dobrej jakości wylewka, odpowiednio gęsta i twarda pozwoli zaoszczędzić kilka złotych na chemii do drewna oraz zaoszczędzi wielu wielu nerwów w późniejszych etapach prac. Wylewki te szybciej wysychają, co pozwala na szybsze zamontowanie podłogi i zamknięcie inwestycji. Podłogi pływające, zostały stworzone dla osób, które potrzebują ułożyć nową podłogę na słabym podłożu, na starej podłodze np. Z pvc, albo chcą wykonać to w maksymalnie prosty i szybki sposób, z możliwością późniejszej wymiany.

Przejdźmy do wybrania formy ułożenia, kształtu i wyglądu. To w zasadzie chyba najważniejszy punkt, który pozwoli nam przefiltrować jedynie ciekawe produkty. Sami będziemy używać podłogi i musi nam się podobać, aby wiele lat cieszyć się nią i mogła odzwierciedlać nasze charaktery i upodobania. Dziś w dobie globalizacji, dobie działalności i usług, często na tym etapie korzystamy z pomocy projektanta, programów aranżujących nasze wnętrza, lub polegamy na własnych pomysłach. Każda z form skutecznie przybliża nas do decyzji. I choć wybarwienie, kolor deski możemy nieco odłożyć w czasie, to sama forma jest jednak najważniejsza. Najbardziej popularnymi metodami montażu drewna są sposoby układania: deska podłogowa; parkiet; jodła angielska; jodła francuska; tzw. Jodełka. Deska podłogowa jak sama nazwa wskazuje jest prostokątem o danym wymiarze i układa się ją w zwyczaju parkieciarskim nieregularnie bez zachowania systemu, lub rzadziej w tzw cegiełkę regularną, gdzie co drugi rząd deski ma swoje łączenia w połowie deski z poprzedzającego rzędu. Parkiet, są to klepki o zazwyczaj małych rozmiarach, a najpopularniejszy z nich to 7x49cm. Bardzo istotne w parkiecie jest aby długość była podzielna przez szerokość, szczególnie podczas układania w jodełkę. Warunkiem wykonania jodełki z parkietu, jest zakupienie klepek prawych i lewych! Jodła Angielska jest w zasadzie klasyczną jodełką jak powyżej, ale wykonaną ze znacznie większych rozmiarów np. 60X10cm. Jodła francuska jest najbardziej dostojną wersją jodły, wykonuje się ją najczęściej z pośrednich lub dużych gabarytowo klepek, a wyjątkowa jest dzięki temu, że krótkie boki są zacinane pod kątem 45*. Uzyskujemy tym sposobem pasy parkietu, i linie je oddzielające, co wygląda wręcz majestatycznie. Wybór już na tym etapie konkretnej formy pozwoli nam zaoszczędzić czas i nerwy w późniejszych etapach zawężając poszukiwania do konkretnej grupy. Niestety,często wybieramy produkt w salonie, przeprowadzamy kilkudniowe debaty na ten temat, wyobrażamy sobie tą podłogę w naszym mieszkaniu po czym widzimy aranżację jodły francuskiej i stwierdzamy, że chcemy ten konkretny produkt w formie jodły; okazuje się finalnie, że jest to nie do zdobycia... Proces zaczyna się od początku. Też na tym etapie warto zastanowić się jak wiele cech ma posiadać nasza przyszła podłoga; mam na myśli cechy gatunku i wady takie jak: Sęki, pęknięcia, błyszcz, różnice kolorystyczne; większość firm przyjmuje klasyfikację 1-3 czyli Select; Natur i Rustic. Oraz poza klasowe deski czyli super rustic, bądź te z wadami fabrycznymi.

Cudownym jest, że człowiek uczy się na własnych błędach, bo dzięki temu każdego dnia stajemy się lepsi. Ale jeszcze cudowniejszym będzie, jeśli uczyć się będziemy na błędach innych ludzi...

Do usłyszenia

Konrad M.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page